ایکنا بررسی می‌کند؛ چرا استان فارس قاری بین‌المللی ندارد؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

موضوعات وب

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  ________________ ایمیل مدیر وبلاگ sajad1996_1@yahoo.com telavatha@niloblog.com ---------------------------- telavatha.niloblog.com تماس با ما


   امیرالنغم استاد محمود شحات انور*حفظه الله*

  TakLike.COM

  ساخت كد صوتی آنلاين

  پر مخاطب ها

  برچسب ها

  (( هو السمیع ))

  ایکنا بررسی می‌کند؛

  چرا استان فارس قاری بین‌المللی ندارد؟

  %da%86%d8%b1%d8%a7-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%81%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%d9%82%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a8%db%8c%d9%86%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84%db%8c-%d9%86%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%9f

  گروه فعالیت‌های قرآنی: بحث انتخاب استان فارس به عنوان قطب قرآنی کشور در حالی مطرح است که در خطه‌ای که به عنوان مهد تمدن فرهنگ و ادب ایران زمین شناخته می‌شود، سالهاست که قاری بین‌المللی قرآن تربیت نشده است.

   

  به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، استان فارس مهد تمدن فرهنگ و ادب ایران زمین از دیرباز در عرصه‌های مختلف ادب، هنر، فرهنگ، فلسفه و... خوش درخشیده است. وجود علما و دانشمندان بنام جهان اسلام نظیر ملاصدرای شیرازی، شیخ روزبهان، شیخ کبیر و... نشان‌دهنده این است که فارس در زمینه علوم اسلامی نیز موفق بوده است.

   


  مقام معظم رهبری در سفر خود در سال 87 به استان فارس، آستان شاهچراغ(ع) را
  سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران نامیدند و بدین‌ ترتیب مسئولیت‌های فراوانی برای مسئولان و مردم ولایتمدار این استان رقم خورد.


  پیشنهاد قطب قرآنی شدن فارس برای نخستین‌بار در اردیبهشت 92 از سوی مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) به نهاد نمایندگی ولی فقیه، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری فارس ارائه شد که از سوی آیت‌الله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس مورد استقبال فراوانی قرار گرفت.


  اما بحث قطب قرآنی‌شدن دارای مؤلفه‌های فراوانی است که باید به تمام آن‌ها توجه کافی داشت. یکی از مواردی که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد تقویت زیرساخت‌های فعالیت‌های قرآنی در این استان است.

   


  استان فارس با وجود دو مؤسسه قرآنی بزرگ به نام‌های بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) و مکتب‌القرآن ثارالله(ع) که هر کدام دارای شعبه‌های متعددی در سراسر کشور هستند، این ظرفیت را دارد اما آیا توانسته است در عرصه بین‌الملل نیز خوش بدرخشد؟


  چرا فارس قاری بین‌المللی ندارد؟ سؤالی است که در این گزارش از مسئولان و جامعه قرآنی استان فارس می‌پرسیم و پاسخ‌های آن‌ها را می‌خوانیم.

   


  سیدحمید موسوی، مسئول دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی فارس در این زمینه به خبرنگار ایکنا گفت: بارزترین علت این مسئله بحث آموزش قرآن در فارس است که این آموزش‌ها در مقطعی متوقف می‌شود یعنی افراد به یک سطح و درجه‌ای که می‌رسند، دیگر سطح بالاتری برای آن‌ها در فارس وجود ندارد.

   

   

  عدم حضور اساتید بین‌المللی در استان فارس
  وی اظهار کرد: متأسفانه آموزش‌های قرآنی که قاری‌پرور باشد و بتواند قاریان ممتاز بین‌المللی را تربیت کند در سطح شیراز و استان فارس وجود ندارد و شاید علت آن عدم حضور اساتید بین‌المللی در فارس است.
  موسوی با بیان اینکه استعداد درونی و زمینه هم لازمه کار است، گفت: استان فارس مهد شعر و ادب است اما ممکن است زمینه صوتی برای آموزش قاریان بین‌المللی در فارس وجود نداشته باشد، گرچه قاریان ما از نظر تجوید، صوت و لحن در سطح عالی هستند.

   


  مسئول دارالقرآن تبلیغات اسلامی فارس با یادآوری اینکه حداقل 20 قاری برجسته بانو و آقا در استان فارس وجود دارد، گفت: آموزش‌های ادامه‌دار تا رسیدن به سطح بین‌المللی یکی از لازمه‌هایی است که در این زمینه باید توجه شود.

  لزوم داشتن آموزش‌های ادامه دار و جلسات توانمند
  وی عنوان کرد: عدم وجود جلسات توانمند در استان فارس نیز یکی از دلایل این امر است زیرا استان‌ها و شهرهایی که قاری پرور هستند دارای جلسات قرآنی قوی هستند و به نظر می‌رسد که در شیراز و فارس نیز اگر بخواهیم قاری پروری کنیم باید جلسات قرآنی مستمر و قوی برگزار شود.

   


  موسوی با بیان اینکه دارالقرآن فعالیت‌های زیادی در زمینه تربیت اساتید قرآنی انجام داده است و دوره‌های مختلفی را با حضور اساتید بین‌المللی برگزار کرده است، گفت: در زمینه تربیت قاریان بین‌المللی در فارس نیز اعلام آمادگی می‌کنیم اما لازمه این کار این است که اساتید و خبرگان قرآنی استان و جوان‌های توانمند در این برنامه حضور داشته باشند؛ قطعاً اگر اعلام شود که یک دوره تربیت قاری با حضور یک استاد بین‌المللی برگزار می‌شود همگان استقبال می‌کنند اما افراد بسیاری از آنان مبتدی هستند در حالی که باید قاریان سطح بالا در این کلاس‌ها حضور یابند.

   


  مسئول دارالقرآن تبلیغات اسلامی فارس با تأکید بر اینکه باید جلسات قرآنی در فارس پویا شود، گفت:
   یکی از گلایه‌هایی که به جامعه قرآنی فارس وارد است این است که به جلسات قرآنی کم توجهی می‌شود و دوستان در این زمینه کم رغبت شده‌اند در حالی که باید اینگونه باشد که نهادها حمایت کنند تا جلسات قرآنی تعطیل نشود.

   

  قول مساعد دارالقرآن جهت برپایی کلاس‌های تخصصی تربیت قاری
  وی در پایان تأکید کرد: اگر جلسات قرآنی جامعه قرآنی فارس پویا شود ما نیز قول می‌دهیم که در بحث تدریس و دعوت از اساتید بین‌المللی جهت تربیت قاریان بین‌المللی تلاش کنیم. 
  به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام سیدمیثم حسینی، معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه فارس نیز در این زمینه به خبرنگار ایکنا گفت: لازمه داشتن قاری بین‌المللی چند مؤلفه است که یکی از آن‌ها به استعداد افراد باز می‌گردد اما عمده‌ترین مسئله بحث حضور اساتید درجه یک در استان فارس است.

  وی حضور در مسابقات مختلف، تمرین و ممارست را از دیگر مؤلفه‌های داشتن قاری بین‌المللی دانست و افزود: اینکه چرا فارس قاری بین‌المللی قرآن ندارد؛ جامعه قرآنی، نهادها و متولیان امر همگی مقصر هستند.
  حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن در شیراز اظهار کرد: این نخستین باری بود که چنین اتفاقی در فارس افتاد و در آن تمام نهادها و ارگان‌ها با یکدیگر همکاری کردند و وقتی چنین شد توانستیم یکی از بهترین مسابقات کشوری قرآن اوقاف را در 30 سال گذشته برگزار کنیم.

   

  انسجام نهادهای قرآنی در تربیت قاریان بین‌المللی ضروری است
  معاون فرهنگی اوقاف فارس اضافه کرد: داشتن قاری بین‌المللی مستلزم این است که همه نهادها و ارگان‌های متولی امر قرآنی دست به دست هم دهند و یک برنامه منسجمی را برای تربیت قاریان برنامه‌ریزی کنند.
  وی افزود: در جامعه قرآنی فارس نیز آن انسجامی که باید وجود داشته باشد،‌ نیست؛ البته اکنون چند سالی است که این انسجام در حال شکل‌گیری است و تلاش می‌کنیم تا این انسجام را بیشتر کنیم و یکی از دلایل اینکه قاری بین‌المللی در فارس نداریم، به همین امر باز می‌گردد.
  حجت‌الاسلام حسینی تأکید کرد: جامعه قرآنی باید وارد عرصه شوند و جلسات مستمر هفتگی را در میان خود و با حضور اساتید و قاریان بین‌المللی برگزار کنند.

   

  جامعه قرآنی به مسئولان طرح ارائه دهند
  این مقام مسئول با بیان اینکه جامعه قرآنی استان می‌توانند به ما نظر و ایده ارائه دهند، گفت: آنان می‌توانند جهت برگزاری مسابقات قرآن کار را به عهده بگیرند و ما آمادگی همکاری داریم و قول می‌دهیم که هرچه امکانات برای برگزاری برنامه‌های قرآنی که در اختیار ما قرار دارد، در اختیار جامعه قرآنی قرار دهیم.
  وی تأکید کرد: اگر انسجام و هماهنگی جامعه قرآنی فارس بیشتر شود، ما موظف می‌شویم که آنان را حمایت کنیم و اگر بخواهند ما از قاریان بین‌المللی جهت حضور در این استان دعوت به عمل می‌آوریم.

   

  سرمایه‌گذاری بر روی تربیت قاری در فارس صورت نگرفته است
  بنا بر این گزارش، حجت‌الاسلام منصور برزگر، مدیر منطقه جنوب اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور نیز در این زمینه به خبرنگار ایکنا گفت: یکی از دلایل اینکه در فارس قاری بین‌المللی وجود ندارد، این است که در این زمینه سرمایه‌گذاری صورت نگرفته است و مسئولان کمتر بدان توجه کردند و فقط هنگام برگزاری مسابقات، همگان را متحد کردند و بقیه را ادامه ندادند.

  وی اظهار کرد: متأسفانه به عنوان نماینده قرآنیان جنوب، تلاش فراوانی جهت گرفتن وقت ملاقات با نماینده ولی فقیه و استاندار فارس انجام دادیم اما تاکنون موفق نشده‌ایم این در حالی است که مسئولان استانی که بخواهد قطب قرآنی شود باید به جامعه قرآنی اهمیت دهد.

   

  مسئولان ارشد فارس مشاور قرآنی داشته باشند
  حجت‌الاسلام برزگر با تأکید بر اینکه امروز مظلوم‌ترین قشر در جامعه، حافظان و قاریان هستند، گفت: باید با همکاری نهاد نمایندگی ولی فقیه،‌ استانداری، ارشاد، آموزش و پرورش،‌ اوقاف و مؤسسات قرآنی شورای عالی قرآن در استان فارس راه‌اندازی شود و نماینده ولی فقیه و استاندار هر کدام دارای مشاوران قرآنی باشند.
  عضو بنیاد بین‌المللی حفظ قرآن کریم تأکید کرد: استاندار فارس چند ماهی یک بار وقت گذاشته و در میان قرآنیان حضور یابد و آنان را در زمینه انجام فعالیت‌های مختلف قرآنی تشویق کند.
  مدیر مؤسسه مکتب‌القرآن ثارالله(ع) با بیان اینکه هزاران نفر خانواده قرآنی در فارس وجود دارد، خواستار توجه و رسیدگی به آنان شد و گفت: یک پنجم جمعیت استان فارس در برنامه‌های قرآنی شرکت می‌کنند که اینها قشری از جامعه محسوب می‌شوند؛ لذا مسئولان باید برای آنان وقت بگذارند.
  حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی، مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س)  به خبرنگار ایکنا گفت: فارس در هر زمینه‌ای که به‌صورت فعالیت کرده است، نتایج خوب و درخشانی را به دست آورده است مثلاً در بحث حفظ قرآن نسبت به چند سال قبل پیشرفت‌های چشمگیری داشتیم و حافظان کشوری و بین‌المللی تربیت کردیم زیرا در این زمینه فعالیت کردیم و مؤسساتی مانند بیت‌الاحزان به‌صورت تخصصی وارد این عرصه شدند.

  وی ادامه داد: متأسفانه در زمینه تربیت قاریان بین‌المللی کسی کاری انجام نداده است و تاکنون نشنیده‌ام که مؤسسه‌ای به صورت ویژه برای قرائت فعالیت کند.

   

  لزوم برگزاری دوره‌های ارتقای سطح قرای فارس
  حجت‌الاسلام شاهسونی با تأکید بر اینکه در این زمینه باید دوره‌ای برای ارتقای سطح قاریان فارس برگزار شود، گفت: متولی خاصی برای این قسمت نیست که این دوره‌ها را با حضور اساتید ملی و بین‌المللی برگزار کند، نیست و اداراتی مثل سازمان تبلیغات، اوقاف و ارشاد باید برنامه‌هایی تنظیم کنند و کلاس‌هایی را برگزار کنند.


  وی با بیان اینکه باید نخبگان قرای فارس شناسایی شود، گفت: از اساتید بین‌المللی جهت ارتقای سطح این نخبگان باید دعوت به عمل آید که متأسفانه تاکنون کسی پیگیر این موضوع نشده است و امیدواریم با پیگیری‌های ایکنا این مسئله محقق شود.
   در ادامه این گزارش به سراغ سه نفر از فعالان قرآنی فارس می‌رویم و نظر آنان را جویا می‌شویم؛‌ محمد سعید مسعودی، پیشکسوت برگزیده فارس که در همایش تجلیل از پیشکسوتان قرآنی کشور تنها نماینده استان فارس بود، در این زمینه به خبرنگار ایکنا گفت: یکی از دلایل این امر این است که ما از اساتید بین‌المللی و مرکزی دور هستیم.

  وی ادامه داد:
  مسابقات قرآنی که در کشور برگزار می‌شود در ارتقای سطح قرا بسیار مؤثر است و این بسیار مهم است که از محضر داوران بین‌المللی استفاده کنیم.

   

  نهادهای قرآنی به لحاظ مالی حمایت کنند
  مسعودی در پاسخ به اینکه مسئولان قرآنی قول مساعد جهت برگزاری کلاس‌های ارتقای سطح قرا در استان را داده‌اند، نظر شما چست؟ گفت: ارگان‌هایی مانند اوقاف و سازمان تبلیغات باید در این زمینه به لحاظ مالی حمایت کنند زیرا فعالان قرآنی سرمایه‌های قرآنی این استان هستند.


  وی اظهار کرد: شاید یکی از دلایل برگزاری کلاس‌های تخصصی تربیت قرا در استان فارس، هزینه‌های سنگین باشد و اینکه ادارات کمتر این هزینه‌ها را متقبل می‌شوند.


  این پیشکسوت قرآنی عنوان کرد: در گذشته گردهمایی جامعه قرآنی در استان فارس صورت می‌گرفت اما متأسفانه اکنون چنین گردهمایی‌هایی نیست حتی جلسات قرآن مقداری کم‌رنگ شده است و باید بر روی این مسئله کار کرد تا انسجامی در میان جامعه قرآنی فارس به وجود آید.

   

   

  محافل قرآنی با حضور اساتید استانی و بین‌المللی تشکیل شود
  وی بر لزوم تشکیل محافل قرآنی با حضور اساتید و قاریان برجسته استانی و بین‌المللی تأکید کرد و گفت: مسابقات قرآن باید به عناوین مختلف در استان فارس زیاد برگزار شود و کسانی که در این زمینه نیز فعال هستند باید تشویق شوند.


  بنا بر این گزارش، محمدعلی ذاکری، قاری روشندل و برجسته استان فارس نیز در این زمینه به خبرنگار ایکنا گفت: قاری که تبدیل به یک قاری بین‌المللی می‌شود حداقل دو یا سه ماه به‌صورت مداوم و یا متناوب در کلاس‌های تخصصی تهران حضور یافته و از محضر اساتید بین‌المللی استفاده می‌کند ضمن اینکه شورای عالی قرآنی نیز به‌صورت هفتگی جلساتی برگزار می‌کند که این بسیار مؤثر است.


  وی بیان کرد: متأسفانه استان فارس در این زمینه عقب است و اگر بتوانیم اردوهای چند روزه قرآنی برای جامعه قرآنی فارس راه‌اندازی کنیم شاید مؤثر واقع شود که قاریان برجسته این استان بتوانند با نحوه تدریس اساتید بین‌المللی آشنا شوند.

   

  (( حجت‌الاسلام منصور برزگر، مدیر مؤسسه موقوفه مکتب‌القرآن ثارالله(ع) فارس  ))

   


  ذاکری ضمن انتقاد از عملکرد برخی از مسئولان قرآنی استان فارس، گفت: متأسفانه مسئول متخصص قرآنی در استان فارس وجود ندارد که بتواند در این زمینه اقدامات مؤثری انجام دهد.

   

  گردهمایی هفتگی جامعه قرآنی فارس برگزار شود
  این قاری برجسته استان فارس، برپایی گردهمایی هفتگی یا ماهانه جامعه قرآنی فارس را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: شورای عالی قرآن باید در هر استانی وجود داشته باشد که بتوانند بحث‌های تخصصی قرآنی را در آن استان دنبال کنند.


  به گزارش ایکنا، سیدرضا نجیبی، قاری و نفر ممتاز مسابقات قرآن استان فارس نیز به ایکنا گفت: شاید یکی از دلایل اینکه چرا در فارس قاری بین‌المللی وجود ندارد، این باشد که در بین مسئولان و متولیان امور قرآنی در سطح استان این قضیه هیچگاه هدف نبوده است یعنی قضیه هدف‌گذاری نشده است که بخواهد مسیری برای رسیدن به آن ترسیم شود و اهتمام و جدیتی برای مسئولان باشد که بخواهند به این هدف برسند.

   

  مسئولان قرآنی فارس بیشتر به کمیت اهمیت می‌دهند تا کیفیت
   

  وی ادامه داد: افراد زیادی هستند که جامعه قرآنی را در این زمینه مقصر می‌دانند که به تبع به ما هم برمی‌گردد و ما باید قوی‌تر و بیشتر کار کنیم زیرا توانایی و پتانسیل آن را داریم و کسب رتبه‌های برتر در رشته قرائت در مسابقات مختلف خود بیانگر این موضوع است اما متأسفانه مسئولان ما نیز بیشتر پیگیر امور کمی هستند یا کیفی.


  نجیبی اضافه کرد: وقتی فعالیت‌های قرآنی را در خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها رصد می‌کنیم مشاهده می‌شود که مسئولان بیشتر به دنبال ارائه آمار هستند و آمارها در میان استان‌های دیگر بالاست اما کسی به فکر کار کیفی نیست.


  این قاری برجسته فارس، سرعت پیشرفت استان‌های رقیب فارس را بیشتر دانست و گفت: شاخص این مسئله نیز کاهش چشمگیر کلاس‌های قرآنی در سطح شهر است به عنوان مثال در این تابستان اگر یک جوان به ما مراجعه کند که کلاس قرآن را به او معرفی کنیم، واقعاً نمی‌دانیم که کجا روخوانی و روان‌خوانی را می‌تواند به نحو مطلوب فراگیرد درست است که اساتیدی در این زمینه فعالیت می‌کنند اما تعداد این کلاس‌ها بسیار کم است.


  وی اظهار کرد: نکته‌ای که از همه مهم‌تر است این است که در پرورش و استعدادیابی نوجوانان خود ضعف داریم و باید زمانی که نوجوانان ما در آموزش و پرورش هستیم آنها را خوب استعدادیابی کنیم و یکسری مؤسسات باشند که بتوانند از سنین نوجوانی برای دانش‌آموزان کلاس‌های تخصصی قرآن را برگزار کنند تا آنان بتوانند باری قرآنی استان را بر دوش بشکند.


  این فعال قرآنی در پایان سخنان خود از نحوه تعامل مسئولان و نخبگان قرآنی فارس انتقاد کرد و گفت: متأسفانه بین مسئولان و نخبگان قرآنی استان فارس تعامل و ارتباط مؤثر و کارا وجود ندارد.

  نویسنده : سـجـّـا د بازدید : 1758 تاريخ : 19 / 3 / 1393 ساعت: 12:48 قبل از ظهر
  برچسب‌ها :

  نظر سنجی

  به نظر شما مهم ترین عامل در پیشرفت یک قاری چیست؟

  لینک دوستان

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها